ZPRÁVA ZE SETKÁNÍ 26. 1. 2023

Dne 26. ledna 2023 proběhlo v jabloneckém DIGI centru nové informatiky první oficiální setkání. Naším tématem byl samotný základ nové informatiky – její 4 základní pilíře.

Během zajímavé debaty, která se nám rozohnila hned pár minut po zahájení a prezenci účastníků, za pomoci piktogramů a obrázkového kódování, jsme si vzájemně pomohli pochopit smysl nové informatiky. Vyvrátili jsme mylné představy, že informatické myšlení je pouze o sezení za obrazovkou počítače a zasdíleli své metody, jak tuto myšlenku aplikovat na děti, tak aby žáci byly natěšení na každou hodinu. Probrali jsme problematiku zarytých představ, že pokud nesedíme u zapnutých monitorů, neučíme přeci informatiku a navrhly způsoby, jak situaci řešit.

Pro dokreslení informací ze setkání a zároveň pro zopakování, protože přeci opakování je matka moudrosti, určitě mohu doporučit, jak jinak, než-li https://imysleni.cz/ a zároveň shrnutí na https://revize.edu.cz/nova-informatika-v-rvp-zv. Naleznete zde spoustu dalších příjemných charakteristik, tipů do hodin a mnoho dalšího.

Během setkání jsme také řešili úlohy z Bobříka informatiky, tím se nám otevřel první pilíř: Data, informace a modelování. Během dalších setkání se na úlohy ještě podíváme. Máme před sebou zajímavou ukázku, jak by se dalo pracovat s informacemi pomocí hry Keep Talking and Nobody Explodes.

Pokud byste rádi využívali s dětmi různorodé aplikace, které pomohou s inspirací i do jiných předmětů, než jen do informatiky, zkuste mrknout na stránku https://www.guruveskole.cz/, kde najdete všechny krásně přehledně vypsané.

Zároveň přidávám i tip ze závěru setkání, které popisuje super aktivitu s ozoboty, třeba pro zpestření programování, nebo pro výuku vesmíru do hodin fyziky.

Hudba pro aktivitu (Planet song): https://www.youtube.com/watch?v=mQrlgH97v94
Ukázka aktivity: https://www.youtube.com/watch?v=aDeHZX1auE4 https://www.youtube.com/watch?v=t6_uzcRoE8k
https://www.youtube.com/watch?v=JS1Zaz75FFk&t

Přidávám odkaz na další aktivity, některým z nich se budeme ještě věnovat: https://classroom.ozobot.com/lessons

Vřele doufám, že se Vám setkání líbilo a že jste si s sebou odnesli zajímavé postřehy. Děkuji Vám za účast a budu se těšit zase příště.

Ing. Tomáš Bartůněk, vedoucí centra

Přejít nahoru