ZPRÁVA ZE SETKÁNÍ 30. 3. 2023

Již tradičně ve čtvrtek 30. 3. 2023 proběhlo další setkání DIGI centra v Jablonci nad Nisou. Tentokrát jsme společně navštívili svět robota Emila. Představili jsme si jak samotný software, tak i přidružený pracovní sešit.

Co je dobré vědět, pokud zamýšlíme zakoupit software Robota Emila? Základní roční licence Robot Emil od společnosti H-Edu se pohybuje kolem 3,000 korun. V běžném režimu je určena pro 30 zařízení, ovšem je možné si počet navýšit. Dostupnost, co se internetových vyhledávačů a typů zařízení týče, je dnes již víceméně neomezená. Pro ověření mrkněte na seznam zde: https://www.h-edu.cz/ucebnice/4c5ee2c5-8fe0-4d45-ab29-bbf97457de37. Spolu se softwarem jste ovšem nuceni objednat také interaktivní pracovní sešity – Informatika s Emilem, kde se cena pohybuje kolem 150 korun za kus, ale určitě se vyplatí, a zároveň musíte projít bezpodmínečně školením. Proč, to se dozvíte o pár řádků níže.

Emilův svět je ještě rozdělen do dalších tří světů, kdy v každém z nich je Emil maličko něčím jiným. V prvním světě je Emil sběračem, ve druhém správcem a ve třetím umělcem. Každá kategorie má za cíl rozvíjet jiné dovednosti, které posléze v poslední kapitole občasně propojuje. Což platí i o koordinaci pracovního sešitu a softwaru, díky které se Robot Emil stává naprosto unikátní metodou výuky informatiky. Střídáte oblasti a aktivity, od počítačů přecházíte k unplugged aktivitám (aktivity bez počítačů) a díky tomu na vašich hodinách určitě nebude nuda. Cvičení na sebe navazují nebo mezi sebou chytře kooperují.

Jestli máte nyní pocit, že je to k efektivnímu používaní v hodinách trochu moc, právě jste si odpověděli i na otázku, proč je třeba ke každému softwaru a sešitu proškolený učitel. Navíc Robot Emil nemá striktně daná řešení. Vy, jako učitelé, určujete správnost řešení, tudíž je třeba tato propojení chápat a orientovat se v nich. Zároveň to ale dává prostor pro jistou kreativitu a možnost různých řešení. Pokud s žáky najdu řešení, na kterém se všichni shodneme, proč bychom ho nemohli nazvat za to správné. Nic nás v tom neomezuje.

Nakonec ještě pár tipů, které se mi při práci se světem Robota Emila osvědčily. V první řadě, pokud projdete školením, ale stále to pro vás bude ze začátku špatně uchopitelné, existuje metodická příručka, která je tedy momentálně k dostání pouze ve slovenčtině, ale věřím, že to zvládnete a za chvíli máte super inspiraci na stole. Najdou se tam příjemné nápady a rady, které vám pomohou se do aktivit lépe dostat.
Gumovací pero. Rozhodně skvělou pomůckou pro Emilův svět, pokud teda nejste fandové škrtanců a vtlačených poznámek do rohů sešitů. Žáci velmi často přepisují své nápady a přeci jenom v sešitě nejsou až zas tak velké prostory, aby po deseti přeškrtnutých myšlenkách byla ta jedenáctá ještě vůbec k přečtení. A zároveň se nebudou bát udělat chybu, vše půjde vrátit a přepsat.
Pro začátek doporučuji jít spíše po kvalitě, než-li po kvantitě. Naučit děti kvalitně pracovat a zamýšlet se nad úlohami. Bude je to rozhodně bavit více, pokud budou vědět, jak na to a vám to ušetří spoustu času, fakt, věřte mi. Unplugged aktivity pak lze v pohodě využít i při suplovaných hodinách. Nikdo nemusí nic vysvětlovat, žáci již vědí. Což se hodí vždycky.

Tak to je za mě ke světu Emila vše. Děkuji, a kdyby byly ještě jakékoliv dotazy, neváhejte se mi ozvat, rád vám je zodpovím. Příště se na vás zase budu těšit!

Ing. Tomáš Bartůněk, vedoucí centra

Přejít nahoru