ZPRÁVA ZE SETKÁNÍ 2. 6. 2023

Dne 2. června nám bylo velkou ctí vás přivítat na netradičně tradičním setkání Elixíru do škol v našem jabloneckém DIGI centru. Vyměnili jsme protentokrát třídu za celé patro a předali slovo dětem. Děti si vybraly své oblíbené pomůcky, aby vám mohli předat své poznatky a zároveň i jejich vlastní zkušenost. Pojďme si teď připomenout všechna stanoviště.
            V učebně robotiky jste se mohli seznámit s 3D perem, grafickým tabletem, tavícím perem a pistolí. 3D pero je skvělou kreativní pomůckou. Výhodou je zajisté tenká linie, rychlost tuhnutí filamentu a jeho široká škála barevných možností. Chviličku trvá, než se s perem skamarádíte. Je třeba trochu trpělivosti, ale poté si zase odemknete mnoho možností, pro jeho využití. Princip a způsob použití je totiž stále stejný i u těžších úloh. Grafický tablet s perem si můžete představit jako takový nekonečný papír, na který se píše víceméně stejně jako třeba do sešitu. Stačí si vždycky jen na připojeném zařízení posouvat psací plochu. Tavicí pero funguje na velmi podobném principu jako 3D pero, akorát je zapotřebí jiný druh náplně a tavicí pistole téměř všichni asi známe z kreativního kutění.
            Ve výklenku na chodbě jste se mohli zase seznámit s roztomilými Bee – boty. Pohyblivými včeličkami, které se dají programovat velkými a lehce ovladatelnými tlačítky na zádech robůtka. Spolu s nimi jste zde zahlédli i další pomůcku, která funguje na podobném principu, pouze s rozšířenějšími možnostmi programování, Matatalaba. Průhledné podložky, skvělý multifunkční doplněk pro tyto robotické pomocníky. Umožňují opět velice širokou škálu aktivit. Pod průhledná políčka můžete vložit jakékoliv kartičky, měnit jejich použití a uspořádání. Poté ještě mapka Bee – botího městečka primárně určená pro výuku angličtiny.
            Ve třídách bylo možné vidět práci s drony Tello ovládanými přes mobilní aplikaci.  Různé kooperativní deskové hry jako třeba SpaceAlert, Robot Rallye apod. Dále jste si mohli vyzkoušet stavebnice Vexx a LEGO Mindstorms, včetně jejich jednoduchého programování v rámci Scratche. Na ukázku zde byly připraveny i některé unplugg aktivity. Kartičky pro sestavování příběhů. Interaktivní sešity Hledá se Puffy, Robot Emil, Raketa, apod. Krásné učebnice ze severu Hello Ruby a mnoho dalšího.
            Vřele doufám, že jste si poslední setkání tohoto školního roku užili a věřím, že se v září znovu sejdeme nad ještě lepšími a zajímavějšími tématy. Přeji Vám příjemné prožití letních prázdnin!

Ing. Tomáš Bartůněk, vedoucí centra

Přejít nahoru